TR
30 Ağustos 2018 22:42

VALİ ŞAHİN, “ZAFER BAYRAMI RESEPSİYONU”NDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ ŞAHİN, “ZAFER BAYRAMI RESEPSİYONU”NDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96’ncı yıl dönümünde Cemile Sultan Korusu’nda verilen resepsiyonda davetliler ile bir araya geldi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul protokolü, şehit aileleri ve gaziler ile çok sayıda davetli katıldı.

Vali Şahin, davetlileri selamladıktan sonra günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı.

“Bugün Türk milletinin Dumlupınar’da eşsiz bir kahramanlık destanına imza attığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 96. yıl dönümünü idrak etmekteyiz. Bu toprağın her karışını kanıyla yoğurarak vatan kılan şanlı bir milletin evladı olmanın iftiharıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nızı kutluyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” diye sözlerine başlayan Vali Şahin, şunları kaydetti:

“30 Ağustos 1922; esarete, zulüm ve işgale asla boyun eğmeyen Türk milletinin 26 Ağustos 1071’den beri sahibi olduğu Anadolu topraklarına bir kez daha mührünü vurduğu; benzersiz bir ölüm kalım savaşını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük bir zaferle taçlandırdığı tarihtir. Millî Mücadele’nin bu son merhalesinde bütün imkânsızlıklara, acı, keder ve yokluğa rağmen mücadeleyi bir an olsun elden bırakmayan ecdadımız, aynı hedefte birleşen bir milletin engel tanımayan muazzam gücünü bütün dünyaya göstermiştir.

‘Ya istiklâl, ya ölüm!’ nidasıyla kazanılan bu zafer, aziz milletimizin vatanına, devletine ve millî birliğine olan bağlılığının en büyük göstergesidir. Bu tavır, bu duruş, Türk milletinin aslî karakteridir. Bizler hürriyete âşık bir milletiz. Bugün, bizi birbirimize kenetleyen, birlik, dirlik içinde ve güçlü kılan millî mücadele ruhunun kaybolmadığına ve ilelebet canlı kalacağına gururla şahit olmaktayız. Bu millet, bu devlet harici düşmanları kadar dâhili düşmanlarına da bu ülkenin bölünmez bir bütün olduğunu, bu birliği bozmaya teşebbüs eden en ufak bir tehdidi nasıl yerle yeksan edeceğini dün olduğu gibi bugün de göstermektedir.

En güçlü silahlarla, ordularla başaramadıklarını; destekledikleri terör örgütleriyle, hain plan ve teşebbüslerle yapmaya çalışan emperyalist güçler çirkin emellerini gerçekleştiremeyince bu kez başka bir oyunla, ekonomik bir kuşatma ile ülkemizi tehdit etmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, güçlü ekonomik dinamikleriyle, milli menfaatlerinden taviz vermeksizin ekonomik çıkarlarını, milli onurunu, haysiyet ve şahsiyetini hedef alan bu saldırıları da bertaraf etmiştir ve edecektir.”

Cumhuriyetimizin millet ve devlet olarak bizim bağımsızlık istek ve irademizin nişanesi olduğunu belirten Vali Şahin; sahip olduğumuz kutlu emaneti Türk milletinin göz nuru, şehit ve gazilerimizin hediyesi görmenin ve en emin şekilde istikbale taşımanın hepimizin görev ve sorumluluğu olduğunu belirtti.

Vali Vasip Şahin, “Muhteşem bir tarihin, nadide bir coğrafyanın, eşsiz bir kültür mozaiğinin üstünde yükselen Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve istikrarlı bir ülke olmanın yanında; siyasi, sosyal ve ekonomik sahalarda yaptığı hamlelerle bölgesindeki ve dünyadaki önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Ülkemiz bugün gelişen ekonomisi, güçlü demokrasisi ve muasır medeniyet ölçüsündeki sosyal hayatıyla yoluna devam etmektedir. Şüphesiz bu yoldaki en büyük destekçisi ilim ve sanatla mücehhez genç nüfusudur. Bunun yanında Türkiye, güçlü ekonomisi ve dünyanın dört bir yanına ulaşan yatırımcılarıyla piyasalara yön veren konumdadır.
Sadece ülke sınırları içinde barışı tesis etmekle kalmayıp dışarıda da mazlum milletlerin imdadına yetişen, kahraman ordusuyla dünya barışına hizmet eden muazzam bir askerî güce sahiptir. Emniyet kuvvetleri, halkını güvende tutacak her türlü kapasite ile mücehhezdir. Bilgi ve teknoloji üretmekte ve dünyaya satmaktadır.” şeklinde konuştu.


Cumhuriyetimizin sahip olduğu tüm değerleriyle ve insanlığa umut olan ışığıyla yükselmeye devam ettiğini söyleyen Vali Şahin,
“Tarihimizin dönüm noktası, milletimizin zorlu beka mücadelesinin taçlanmış hali olan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 96’ncı yıl dönümünde iftiharla yinelemek isterim ki Cumhuriyetimiz, ilelebet pâyidar olacaktır.” dedi.

Vali Şahin, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 96. yıl dönümünü bir kez daha kutlarken; “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.” diyerek konuşmasına son verdi.
 
30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseri, havai fişek ve ışık gösterileri ile devam etti.