TR
30 Ağustos 2017 22:42

VALİ ŞAHİN, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'NIN 95. YIL DÖNÜMÜ RESEPSİYONUNDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ ŞAHİN, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'NIN 95. YIL DÖNÜMÜ RESEPSİYONUNDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95'inci yıl dönümünde Haliç Kongre Merkezi'nde verilen resepsiyonda davetliler ile bir araya geldi.

 

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul protokolü, şehit aileleri ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

"Bugün, 19 Mayıs 1919’da başlayan istiklâl destanının, 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferiyle tamamlandığı şanlı tarihin 95. yıl dönümünü kutlamaktayız." diyerek sözlerine başlayan Vali Şahin, "Her bir karışı aziz şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş vatan toprağında, hür bir milletin evlatları olarak yaşamanın gururuyla hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum." dedi.

Vali Vasip Şahin, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin ölüm kalım savaşının zaferle sonuçlandığı ve Millî Mücadele’nin son büyük zaferi “30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi” hepimize kutlu olsun." şeklinde konuştu.

"30 Ağustos, 19 Mayıs’ta tutuşturulan hürriyet meşalesinin Dumlupınar’da zafer sancağına dikildiği muhteşem bir destandır." diyen Vali Şahin, "Esarete, yağmaya boyun eğmeyen Türk milleti; 26 Ağustos 1071’den beri sahibi olduğu Anadolu topraklarına bir kez daha mührünü vurmuş, bir kez daha “Ya istiklâl, ya ölüm!” diyerek vatan idealini tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimizin bütün dünyaya örnek olan mücadele azmi, Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır.

Bizler; vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini, bütünlüğünü muhafaza etmek adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayız. Dün de bugün de inanmış ve tek yürek olmuş Türk milletini durdurmaya kimsenin gücü yetmemiştir, yetemez. Bağımsızlığın bedelini bu millet dün de kanıyla ödedi. Bugün de kanı ile ödemekten hiçbir şartta tereddüt etmemektedir. Hürriyetimiz, milletimizin cesaretine emanettir. Dün de böyleydi. Bugün de böyledir." ifadelerini kullandı.

Vali Şahin, "Harici düşmanlar gibi dâhili düşmanlar da milletin cesur göğsüne çarpıp paramparça olmuşlardır ve olacaklardır. 15 Temmuz darbe girişimi, bu hakikati bir kez daha gözler önüne sermiştir. Tarihin her döneminde işgali, zulmü ve zorbalığı reddetmiş milletimizin 15 Temmuz gecesinde bu hain maşaların oyunlarını tersine çevirmek için birlik, beraberlik ve dayanışma içinde verdiği mücadele; İstiklâl ruhunun ne kadar canlı olduğunun bir ifadesidir. Bizler hürriyete âşık bir milletiz. Bağımsızlık bu büyük milletin karakteridir ve bu karakterini ilelebet kaybetmeyecektir." sözlerini ifade etti.

"İstiklal Harbimiz, bizim bağımsızlık tutkumuzun şeref tablosudur." SöLerimi dilw getiren Vali Şahin,"Bitti denilen, yenildi zannedilen millet, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde dimdik ayakta olduğunu dünya âleme ispat etmiştir. Cumhuriyetimiz; millet ve devlet olarak bizim bağımsızlık istek ve irademizin nişanesidir. Ama sadece bununla da sınırlı değildir. Cumhuriyet, Emperyalist devletlerin zalim pençelerine düşen bütün mazlum milletlerin istiklal meşalesidir. Binlerce şehidimiz istiklâl uğruna kara toprağa düşerken aynı zamanda bütün mazlumların haysiyetini savunmuştur. Esir milletlere örnek olmuştur. Esaret altına düşmenin ve esir yaşamanın kader olmadığını ispatlamıştır." dedi.

Vali Vasip Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti, tarih sahnesinde elde ettiği başarılarla bugün müreffeh istikbâle emin adımlarla yürüyüşüne devam etmektedir. Türkiye; dinamik nüfusu, yükselen ekonomisi, güçlü demokrasisi, tarîhî değerleri ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın verdiği kültürel birikimle dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini çoktan almıştır. Ülkemiz bugün dünyanın en büyük ekonomileri arasında küresel piyasalara yön veren, söz sahibi konumdadır. Donanımlı genç nüfusuyla umut vaat eden; bilim, sanat ve sporda nice başarılara imza atan pırıl pırıl bir gençliğe sahiptir. Ve nihayetinde ülkemiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine yükselmiş ve parlayan yıldızıyla tüm dünyanın gözlerini kamaştırmaya devam etmektedir."

Vali Şahin "Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki en önemli ve nihâî merhale, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 95’inci yıl dönümünde bir kez daha belirtmek isterim ki muhteşem bir İstiklal Harbi zaferinin üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz ilelebet pâyidar olacaktır. Bu duygularla 30 Ağustos Zaferi’nin 95’inci yıl dönümünü kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyor" diyerek sözlerine son verdi.

Program su, ışık ve havai fişek gösterisinin ardından sona erdi.