TR
11 Ocak 2017 18:01

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI ALMAN ŞİRKETLERİN ÜST DÜZEY YONETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI ALMAN ŞİRKETLERİN ÜST DÜZEY YONETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen ve Almanya merkezli şirketlerin üst düzey yöneticileriyle buluştu.
  • İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI ALMAN ŞİRKETLERİN ÜST DÜZEY YONETİCİLERİYLE BİR
  • İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI ALMAN ŞİRKETLERİN ÜST DÜZEY YONETİCİLERİYLE BİR
  • İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI ALMAN ŞİRKETLERİN ÜST DÜZEY YONETİCİLERİYLE BİR

Toplantıya Vali Şahin'in yanı sıra Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Belediye Heyeti ile Almanya merkezli 20'ye yakın şirketin üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantıda, şirketlerin Türkiye'de 2017 yılında gerçekleştirdikleri yatırımlarına projeksiyon tutuldu.

 “İSTANBUL, TİCARET DESTİNASYONU”

 Toplantıda konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, küreselleşen dönemde İstanbul'un önemli bir merkez niteliğinin olduğunu belirterek, "Ticaret yapanlar, kazanmak ve büyümek isteyenler için İstanbul; bütün dünya şirketlerinin vazgeçemeyeceği bir destinasyondur. Biz bu anlamda hem sizler gibi gelen misafirlerimizin, hem de yerli yatırımcılarımızın daha iyi çalışabilmesi için ortamlar hazırlamakla kendimizi görevli addediyoruz." dedi.

 Almanya-Türkiye ilişkilerinin tarih boyunca hep en iyi seviyede geliştiğine işaret eden Vali Şahin, Türk milletinin sadece kazanç değil, vefa duygusuyla da davrandığını belirtti.

  “İRADE HEM MİLLETTE, HEM YÖNETİCİLERDE VAR”

 Vali Şahin, Türkiye’nin 15 Temmuz sonrasına ve İstanbul’daki yatırım ortamına dair şunları kaydetti:

 “Türkiye, bundan önce de bir kısım zorluklar yaşadı, bugün de yaşadığımız zorlukları inşallah en kısa sürede atlatacağız. Bu irade, hem milletimizde, hem de ülkemizi yönetenlerde mevcut. Dolayısıyla bu gün konjonktürel sıkıntılardan yola çıkarak geleceğe dair ümitsiz olmaya hiç gerek yok. Bilakis umutlu olmamız, hayatı normalleştirmemiz, teröre karşı verebileceğimiz belki en güzel, en etkili cevaplardan ve en iyi mücadele yöntemlerinden birisi olacaktır.”

 Türkiye’nin 15 Temmuz’da büyük bir badire atlattığını ancak milletin birlik ve bütünlük içinde iradesine sahip çıkarak bu badireyi atlattığını kaydeden Vali Şahin, bu sürecin Avrupa’ya, doğru bir biçimde anlatılması gerektiğini vurguladı. Vali şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’da sokağa çıktığınızda 15 Temmuz’dan önceki hayat ile 15 Temmuz’dan sonraki hayatın farklı olmadığını görürsünüz. Ayrıca OHAL uygulamalarını da İstanbul’da ya da başka şehirlerde vatandaşlarımıza hissettirmemeye azami derecede gayret sarf ediyoruz.”

 Güvenlik tedbirlerinin de sıkı bir şekilde uygulandığını belirten Vali Şahin, yabancı ülke vatandaşlarının güvenliğinin de ayrıca önemsendiğini kaydetti.

 “YATIRIM DESTEK OFİSİ’NİN YAPISINA DÜZENLEME”

 Vali Şahin, şunları söyledi:

 “İstanbul Kalkınma Ajansı çatısı altında Yatırım Destek Ofisimiz var ve bu Yatırım Destek Ofisi’nde de yatırımcılarımızın, özellikle de yabancı yatırımcılarımızın çok fazla yorulmadan, kapı kapı dolaşmadan, sadece oradan hizmet alacağı bir yapılanmaya gidiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın görevlilerinin, Ticaret Odası’nın, Sanayi Odası’nın ve Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın görevlilerinin de katılacağı bir ortak çalışma ofisi oluşturulup belki Türkiye’de bir ilk olarak yakında uygulamaya konulacak. Zannediyorum orada birçok problemin çözümünü, daha kısa sürede, yabancı yatırımcılarımız bulmuş olacaklar.”

 Vali Şahin toplantıyı tertip eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

 “İSTANBUL, REFERANS ŞEHİR”

 Programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul’un 16 milyonu aşan nüfusuyla büyük bir cazibe merkezi olduğunu, şirketlerin İstanbul’a yaptıkları yatırımların başka şehirler için de referans oluşturduğunu ve başka şehirlerin İstanbul’u takip ettiklerini ifade etti. Topbaş, “İstanbul, iyi bir referans kenti.” İfadelerini kullandı.

 İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın konuşmalarının ardından şirket temsilcileri söz alarak İstanbul’dan beklentilerini anlattılar. Program, çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.