TR
02 Nisan 2018 18:22

CUMHURBAŞKANIMIZ İSTANBUL’DA 80 OKUL VE 59 SPOR SALONU’NUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

CUMHURBAŞKANIMIZ İSTANBUL’DA 80 OKUL VE 59 SPOR SALONU’NUN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İstanbul’da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 spor salonunun toplu açılış törenine katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle tamamlanan 80 okul ve 59 spor salonunun açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:
“Spor salonlarımız yaklaşık 805 milyon liralık bir eğitim öğretim yatırımını ifade ediyor. Eğitim öğretim bütçede 1. sıraya çıktı. Biz geldiğimizde 1. sırada milli savunma vardı. Nereden nereye geldiğimizi anlatması bakımından bu çok önemlidir. Sınıfları akıllı tahtalarla donatarak eğitim öğretimin alt yapısını tamamen modernleştirdik. 584 bin yeni öğretmenle eğitimci sayımızı 904 bine çıkartarak sınıfların boş kalmamasını sağladık.”

“YAPILACAK İŞLER HÂLÂ VAR”

“4+4+4 sistemiyle en önemli reformumuzu bu dönemde yaptık. Eğitim öğretime verilen zararı ortadan kaldırdık. Bunlar, en önemli engellerin ortadan kaldırılmasıydı. Müfredatı, ders kitaplarını modern bir anlayışla yeniden düzenliyoruz. Orada da yapılacak işler hâlâ var.”

“DEMEK Kİ BAZI YERLERDE BİR TIKANIKLIK, EKSİKLİK VAR”

“Artık açıkta kalma diye bir durum söz konusu değil. Türkiye'nin insan gücü niteliği yükseldikçe tüm alanlarda iddiası da artıyor. Yüzde 7,4 büyüme kaydedebildiysek, ihracatımızı şubat itibarıyla 160 milyar dolara çıkartabildiysek, daha etkin bir güç haline geliyorsak bunların hepsinde eğitim öğretimde geldiğimiz yerin çok büyük bir payı vardır. Buna rağmen eğitim ve kültür konusunda tam istediğimiz seviyeye henüz ulaşamadığımıza inanıyorum. Devlet diğer hizmetlerden, yatırımlardan kısarak eğitim ve öğretime bunca kaynak aktarırken ortaya çıkan netice bununla mütenasip görünmüyor. Demek ki bazı yerlerde bir tıkanıklık, eksiklik var.”

“BİZ TEOG'LA OKUMADIK YA”

“Tamamen sınav kazanmaya yönelik bir sistemde arzuladığımız eğitime yer kalmaz. Biz TEOG'la okumadık ya. Bu yükleri şöyle bir kenara bırakalım. Artık rekabetin alanı hikmetle yoğrulmuş bilginin bizatihi kendisi haline gelir. Ülkemizde kendinize ideal olarak seçebileceğiniz pek çok iyi örnekle birlikte kesinlikle uzak durmanız gereken kötü örneklerle de karşılaşabilirsiniz. Türkiye'nin başına musallat edilen terör örgütlerinin hedefinde öncelikle genç dimağlar olur. Her kim ki sizi tarihinize, kültürünüze aykırı birtakım fikirlerle zehirlemeye çalışıyorsa onlardan uzak durun. Bunların hiçbirinin de bizim dünyamızla, inancımızla, töremizle ilgisi yoktur. Annesine, babasına, ailesine saygı duymayan bir ferdin ne ailesine ne devletine, ne milletine faydası olur.”

“OKULLARIN BAHÇELERİNİN ALTINA OTOPARK YAPALIM”

“Bazıları çıkıyor; battık, bittik, şöyle böyle oldu diyor. Hiçbir şey olmaz. Valimizden az önce müjdesini aldım. Okullarımızın bahçelerinin altına otoparklar yapalım. Hem mahallenin araçlarını park etme sıkıntısını ortadan kaldıralım hem de belediyeler verdikleri sözleri yerine getirmiş olsunlar.”

Törende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, sözlerine eğitim ve öğretimin önemini vurgulayarak başladı. “Eğitim; toplumu bilgi, beceri, tutum ve değerler yoluyla yetiştirme ve insana kişilik kazandırma sürecidir.” ifadesini kullanan Vali Şahin, “Okuldaki eğitim, toplumdaki ‘kültürlenme’ sürecinin bir parçasıdır. Fertlerin toplumda arzuladığı şekilde yaşayabilmesi, daha fazla bilgi ve donanıma sahip olmasına bağlıdır. Bu noktada, bireysel ve toplumsal hayatı doğrudan etkileyen eğitime büyük rol düşmektedir. Ferdi, ekonomik ve sosyal hayata hazırlayan kurum olan eğitimin üzerine aldığı görevleri yerine getirmesi hayati öneme sahiptir. Bunun için de eğitim kurumlarının dünyadaki gelişmeleri dikkate alması, kendini teknolojik ve bilimsel değişimlere uyarlaması gerekir. Günümüzün ekonomik ve sosyal alandaki güçlü ülkeleri, tüm kazanımlarını eğitime verdikleri öneme ve eğitim kurumlarını günün şartlarına göre yeniden yapılandırmalarına borçludurlar.
Eğitimin temel amacı; bilgiyi üreten, günlük hayatta verimli bir şekilde kullanabilen, problem çözebilen, eleştirel düşünen, girişimci, kararlı, bunların hepsinden önemlisi; ahlaki, milli, manevi değerleri benimseyip hayat tarzına dönüştürmüş, mazisine sadık, geleceğe emin adımlarla yürüyen üretken ve aktif gençler yetiştirmektir. Bu anlamda zat-ı devletlerinin liderliği ve kararlı duruşu, son yıllarda milletimizle birlikte gençlerimizde büyük bir özgüven ve geleceğe dair umutların artmasında en büyük etken olmuştur. Bu nedenle inanıyorum ki bugün açılışını yaptığımız bu okullar, kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen ve inançlı gençler yetiştirecektir. Dimağlarını medeniyetimizin esaslarıyla dolduran bu gençler sadece ülkemizde değil; tüm dünyada, kamu veya özel tüm kurum ve kuruluşlarda, akademik çevrelerde milletimizin itibarını yüceltecektir.” şeklinde konuştu.

Okulların, eğitim sürecinin en önemli kısmını oluşturduğunu belirten Vali Vasip Şahin, İstanbul’daki eğitim öğretimin son durumu hakkında bilgiler aktardı.
“Bakanlığımız genel bütçesi, İstanbul sismik riski azaltma proje bütçesi ve hayırseverler tarafından sağlanan imkânlarla, 73 okul için 552 milyon TL harcama yapılarak, yine Büyükşehir belediyemiz tarafından 7 okul ve 59 kapalı spor salonu için 243 milyon TL harcanarak toplam 80 okul ve 59 kapalı spor salonu hizmete açılmış olacaktır. Huzurlarınızda hizmete alınan bu okullarımızdaki toplam derslik sayısı ise 2047’dir.
6212 adet resmî ve özel okulumuzda toplam öğrenci sayımız 2 milyon 744 bin, derslik sayımız 95 bin 690, öğretmen sayımız ise 149 bin 294’tür. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 29, şube başına düşen öğrenci sayısı ise 23’tür.”