TR
09 Şubat 2019 22:26

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; “ATILMASI GEREKEN ADIMLARI KARARLI BİR ŞEKİLDE ATACAĞIZ”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; “ATILMASI GEREKEN ADIMLARI KARARLI BİR ŞEKİLDE ATACAĞIZ” Kartal İlçesi Orhantepe Mahallesi’ndeki Yeşilyurt Apartmanı’nda meydana gelen göçüğün ardından arama, kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaların yapıldığı 4. günde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enkaz alanında geldi. Yapılan çalışmalar ve enkaz durumu ile ilgili bilgiler aldı. Enkaz alanında incelemelerde bulundu.
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dört gün önce meydana gelen, 17 kişinin hayatını kaybettiği 14 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın bulunduğu enkaz bölgesine gelerek incelemeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Mevlüt Uysal eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Yeşilyurt Apartmanı'nda yaşayan  vatandaşların beklediği çadırı ziyaret etti ve vatandaşlarla konuştu.

Enkaz alanından ayrılırken kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları aktardı:

“Kartal'daki bir binanın çökmesiyle ebediyete uğurladığımız kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum, enkazdan çıkan kardeşlerime Allah'tan şifa diliyorum.
Hastanede bir ziyaret yapacağız, ondan sonra cenaze törenine katılacağız. Bundan alınacak çok ders var. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra atılması gereken adımları kararlı bir şekilde atacağız. Bütün çalışmalardan sonra adımlar atılacak” dedi.

Göçük alanından ayrıldıktan sonra Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enkazdan kurtulan yaralı vatandaşları ziyaret ederek genel sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Hastane ziyaretinin sonunda bir basın açıklaması gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

“17 KAYBIMIZ VE 14 YARALIMIZ VAR”

“Ülkemizde meydana gelen, buna artık ben afet demeyeceğim bu bir afet değil. Bu aslında ne yazık ki yıllardır konuştuğumuz söylediğimiz, özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu, binaların yapıldığı yerle ilgili olarak atılması gereken adımlarda zemin etüdleri ve bu etüdlere dikkat edilmeden maalesef yapılan inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var.

Tabi bunları deprem afetlerinde dikey mimari, yatay mimari ve bütün bunların yanında; mesela kumun deniz kumuyla yapmak suretiyle, kullanılan demirlerde hurda demirlerin kullanılmasıyla atılan adımlar var.Bütün bunlarla beraber de tabi inşaat ruhsatları olmadan yapılan inşaatlarla burada olduğu gibi iskan olmadan yerleşimler; bunların neticesinde bakıyoruz üç kata müsaade edildiği halde 8 kat, 10 kat gibi inşaatın yapılmış olması. 

Yani ranta yönelik, kaçak yapılan bu işlerle şu anda tabi bu bölgede çok ciddi bir sıkıntıyı yaşadık. Ne yazık ki burada şu an 17 kaybımız var ve 14 yaralımız ki, bunların içerisinde yoğun bakımda olan vatandaşlarımız var. Ziyaretlerini yaptık. Durumlarının iyi olduğunu gördüm. Ve şu anda da acil bakımda olanlar da dahil onlara da baktım.

“BÜTÜN BU OLANLARDAN BİR DERS ÇIKARTMALIYIZ”

“Şimdi de iki tane yoğun bakımda olan kardeşimiz var. Böylece ardından da cenaze törenine katılacağım. Temennimiz odur ki bütün bu olanlardan bir ders çıkartmamız lazım. Buralarda tabi yerel yönetimlerin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Şimdi de bir yerel seçime gidiyoruz.
Hep söylediğim biliyorsunuz yatay mimari... Dikey mimari değil ve zemin etüdlerine dikkat edilmesi, zemin etüdlerine dikkat edilmeden yapılan inşaatların getireceği netice bu olacaktır. Bunları görmemiz gerekiyor. Ve inanıyorum ki bundan sonraki süreçte, iktidarımızın kentsel dönüşüm diye ortaya koyduğu teze milletçe de sahip çıkmamız lazım. Her şeyi yönetimlerden beklememek gerekiyor. 

Medyaya da büyük görevler düşüyor. Kentsel dönüşümle birlikte gönüllülük esasına dayalı olarak buralarda yapılacak inşaatlar bütün bu hassasiyetler dikkate alınarak bu adımlar atılacaktır. İnşallah bu yerel seçimlerle birlikte de bu adımlara daha çok dikkat edip, en azından insan olarak üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. Ve bütün bu kazaların minimize edilmesine de bizler fırsat hazırlamış oluruz. Ve vatandaşlarımız daha güvenli yaşama imkanını da yakalamış olur.” dedi.

Kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; bütün bölgenin incelemeye alındığını belirterek , oturulması uygun olmayan binalara kesinlikle kentsel dönüşüm uygulanacağını ifade etti.