TR
10 Mart 2018 17:27

“CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI

“CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Vali Vasip Şahin, “CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı” açılış programına katıldı.
  • “CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI
  • “CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI
  • “CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI
  • “CNR 5. ULUSLARARASI KİTAP FUARI” AÇILDI

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü alan Türk edebiyatının usta ismi Alev Alatlı’nın “Onur Yazarı” olduğu fuara, bu yıl 19 ülke ve Türkiye’den, 350’nin üzerinde yayınevi katılıyor.

Fuarda ayrıca bu yıl Necip Fazıl Kısakürek’in “Çile” şiirinden yola çıkılarak hazırlanan "Bir Şiir Bir Hayat Çile" isimli sergi de okuyucularla buluşacak. Necip Fazıl’ın fotoğraflarının yanı sıra bazı özel eşyaları da fuarda sergilenecek.

Kitapların insan hayatı üzerindeki etkisine değinmek adına bu yılın temasını “Oku” olarak belirleyen CNR Uluslararası Kitap Fuarı 10-18 Mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Protokol konuşmaları ile başlayan açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; fuarın geleneksel hale gelmesinin önemine dikkat çekti. Bakan Numan Kurtulmuş, “CNR Kitap Fuarı’nın böylesine uluslararası bir noktaya gelmesi takdire şayan. 5. Uluslararası CNR Kitap Fuarı’nın da uluslararası camiaya Türkiye’nin kitap alanında geldiği noktanın anlatılması konusunda hayati önem taşımasını diliyorum.” dedi.

Konuşmasında Bakanlık olarak Türk edebiyat ve sanatının gelişmesine katkı sağlayan çalışmalar yaptıklarına değinen Kurtulmuş, “Bakanlık olarak uluslararası fuarlarda Türkiye’nin var olmasına çalışıyoruz. Ülkemiz, kitap sektöründe dünyada 11. sırada. Truva’dan Osmanlı’ya kadar 24 farklı medeniyete sahip olan, kütüphanelerinde en nadide eserleri bulunan Türkiye en azından ilk beşte olmalı. Bunun için gayret göstermeliyiz.” şeklinde konuştu .

“TÜRK ESERLERİ 66 ÜLKEDE 60 DİLE ÇEVRİLDİ.”

Türkiye yayın hayatının başarısı için Türk eserlerini 66 ülkede 60 farklı dile çevirerek tanıtıma katkıda bulunduklarını da belirten Kurtulmuş, “Çeviri atölyelerinde çok sayıda çevirmen yetiştiriyoruz. Türkiye, geçen yıl 66 bin kayıtlı telif eserleri bakımından dünyada 10. sırada. Bu da oldukça büyük bir başarıdır. Türkiye’nin edebiyatta, kültürde, sanatta gelişmesi bizim için oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

“VALİLİK OLARAK FUARIN DESTEKÇİSİ OLMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ.”

Açılışta konuşan Vali Vasip Şahin, “Bugün genç ve başarılı bir fuarın açılışında beraberiz. İnşallah bu fuar ve bu faaliyetler aritmetik olarak değil geometrik olarak da yürüyüşüne devam edecektir. Geçen sene ve ondan önceki sene burda neredeyse 600’den fazla telif eser ihraç edildi. Bu sene onların toplamından çok daha fazlası ihraç edilecektir. Burda klasik bir kitap fuarcılığından ziyade, kitap yayıncılarının ve yazarlarının uluslararası ilişkilerinin geliştirilmesi, birbirleri ile buluşturulması ve Türk fikir dünyasının hakettiği ölçüde yurtdışına tanıtılması ve açılması hedefleniyor. Bu hedefe doğru yürüyor. Biz de Valilik olarak fuarın destekçisi olarak ayrıca mutluluk ve şeref duyuyoruz. İnşallah bu proje geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kalkınma Ajansımızın desteklediği bir proje olmaya devam edecektir. Bu sene İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ciddi katkılarda bulundu ama tabii ki en büyük pay Kültür Bakanlığımızındır. Kendilerine Sayın Bakanımızın şahsında şükranlarımı sunuyorum. Fuarda özellikle ciddi emeği geçen Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Tayfur Esen ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Necip Fazıl Kısakürek anısına hazırlanmış olan “Bir Şiir Bir Hayat Çile” isimli serginin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcı standlarının ziyaret edilmesinin ardından program sona erdi.