TR
15 Mart 2019 18:34

"BURASI İSTANBUL, BURADA İŞ VAR"

"BURASI İSTANBUL, BURADA İŞ VAR" "İstihdam Seferberliği 2019" İstanbul buluşması 15 Mart’ta Haliç Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Proje kapsamındaki teşvik paketlerinin açıklandığı etkinliğe Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, oda başkanları ve kaymakamlar katıldı.

“İSTANBUL, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN AMİRAL GEMİSİ”

Etkinlikte yaptığı konuşmasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İstanbul’da İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında üretimin ve istihdamın en yüksek seviyede yer alacağına inanıyoruz. Türkiye, insan gücü bakımından çok güçlü bir ülke ve Türkiye’nin sahip olduğu gerçek potansiyeli ortaya çıkarabilirsek dünyanın en güçlü on ekonomisinden birisi olmamız işten bile değil.” diyerek İstanbul’un Türkiye ekonomisinin amiral gemisi olduğunu ifade etti. 

Teşvik paketinin detaylarına değinen Bakan Selçuk, “Yeni istihdam teşvik paketinde işverenlerimizin Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için üç ay boyunca primlerin ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. Eğer şartlar sağlanırsa izleyen dokuz ayda primleri ödemeye devam ediyoruz. Bu sene asgari ücret desteği on iki ay olarak uygulanacak. İstanbul’da teşviklerimizden yaklaşık bir milyon üç yüz bin işyerimizin yararlandığını görüyoruz. Burada toplam teşvik tutarı 38,5 milyar lira.” dedi.

Bakan Selçuk, “Devlet olarak her zaman sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. İstiyoruz ki sizler üretim ve istihdamda ülkemiz kalkınmasının arttırılması için çalışmaya, üretmeye devam edin. Hükümet olarak bizler de sizleri desteklemeye devam edeceğiz.” İfadeleriyle “Burası Türkiye, burası İstanbul burada iş var diyoruz.” sözüyle konuşmasını tamamladı.

“HEDEFİMİZ BÜYÜK VE BAŞARACAĞIMIZA DA İNANIYORUZ”

Etkinlikteki konuşmasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Bugün büyük hayırlı bir iş için bir araya geldik. Aslında bu projenin temeli Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sanayi ve ticaretimizin kalbi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 8 Şubat 2017 yılında atıldı, 81 ilimizde hayırda yarışın en güzeli başlatıldı. İkincisi de yakın zaman önce 'Türkiye’de iş var, aş var' sloganıyla yine TOBB ev sahipliğinde yapıldı. 2 buçuk milyon vatandaşımızı işle buluşturmakla ilgili iş dünyasının kalbi olan oda ve borsalar merkezinde sözler verildi.” dedi.

Vali Yerlikaya, “Cumhurbaşkanımız, ‘Yeni bir yatırım ve istihdam seferberliği ile ilgili 2019 yılında güzel hayırlı bir başlangıç yapacağız’ diye hedefi belirledi. Kıymetli Bakanımızın ekibi sektörle beraber çalışarak mükemmel bir paket açıkladılar. 1 milyonun üzerinde mesleki eğitim hedefi de var bu paketin içinde. Hedefimiz büyük ve başaracağımıza da inanıyoruz.” diye konuştu.

Vali Yerlikaya, “2018 Aralık ayı itibariyle İstanbul’un iş gücü, 6 milyon 578 bin kişiyle Türkiye iş gücünün yüzde 20’sini oluşturuyoruz. İstihdam edilen kişi sayımız 5 milyon 292 bin, iş yeri sayımız ise 527 bin. Yani Türkiye’nin yüzde 28'i.  Paket kapsamında hedefimiz büyük.” dedi.

“SİZLER İSTANBUL’UMUZU İSTİHDAM EDEN KAHRAMANLARSINIZ”

İşverenlere seslenen Vali Yerlikaya, “İyilik yapmak zorundayız. Dar zamanda iyiliği herkes yapamaz. Bol ve kolay bir zamanda yatırım yapmak ve istihdamı arttırmak kolaydır. Aslolan bizim değerlerimize göre yokluk anında da vermek. Sizler 6 milyon 578 bin kardeşimizi, İstanbullumuzu istihdam eden kahramanlarsınız. Her zorluğa karşı göğüs germiş insanlarsınız. Gelin aziz İstanbul’umuzda niyetinizi öyle bir alın ki 'Burası Türkiye, burada iş var,  burada aş var' olan Cumhurbaşkanımızın motivasyon cümlesini 'Biz İstanbul’uz, İstanbul’da da öyle bir iş, öyle bir aş var ki bir görün' diyelim hep beraber.” şeklinde konuştu.

Vali Yerlikaya, “Bu seferberliğin liderliğini yapan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyor, kıymetli Bakanımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“DÜNYANIN EN ÇOK KAZANANLARI TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPANLARDIR”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “Bakanlarımızın icracı ve vizyoner yaklaşımları sayesinde yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırlandı. Yeni istihdam yapacaklar için daha önce bugüne kadar hiç olmayan maaş desteği ve sonrasında vergi ve prim indirimi geldi. Bu, bugüne kadar almadığımız bir teşvikti.” diyerek bu projenin mimarı olan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve ekibine teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın en çok kazananları Türkiye’ye yatırım yapanlardır. Yarının da en çok kazananları bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hem ekonomimizin büyümesine katkınız olsun. Hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir geleceğe merhaba demek için ‘burada iş var burada aş var burada gelecek var’ diyoruz. İstihdamı büyütme mücadelemizde bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini gösteren Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinlikte ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Topuz, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle konuşma yaptı.