TR
03 Aralık 2018 14:43

BAKAN SOYLU VE VALİ YERLİKAYA, “TRAFİK MOTOSİKLETLERİ TESLİM TÖRENİ”NE KATILDILAR

BAKAN SOYLU VE VALİ YERLİKAYA, “TRAFİK MOTOSİKLETLERİ TESLİM TÖRENİ”NE KATILDILAR İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Trafik Motosikletleri Teslim Töreni”ne katıldılar.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Vali Ali Yerlikaya’nın yanı sıra; İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Salih Karataş, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ile polis ve askeri yetkililer katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Soylu; trafik hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 284 motosikletin, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın emrine tahsis edildiğini söyledi.

Bir birey olarak Türkiye hayali, İçişleri Bakanı olarak da ulaşmak istediği bir hedefi olduğunu aktaran Soylu, "Hedefim; hiç kimsenin, her ne sebeple olursa olsun burnunun kanamadığı, eline iğne dahi batmadığı bir Türkiye tablosuna ulaşmaktır. Herkesin dikkatli, tedbirli olduğu, güvenlik kurallarına uyduğu, elbette ki devletin üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz şekilde yerine getirdiği, en son güvenlik teknolojilerinin kullanıldığı, insan hayatı söz konusu olduğunda ne devlette ne de insanın kendisinde bir ihmalin olmadığı bir Türkiye hayal ediyorum." diye konuştu.

Terör, uyuşturucu, şehir ve trafik güvenliği konularında özellikle büyük bir gayret ve sorumluluk içinde olduklarını dile getiren Soylu, "Bazen sert tedbirler alıyoruz. Kimse kusura bakmasın, ülkemde geçen yıl 941 gencim uyuşturucudan hayatını kaybetmişse, ben sakin konuşamam. Bu ülkede yılda 7 binden fazla insanımızı trafik kazalarında kaybediyorsak, sakin ve mülayim konuşamam. Bu ülkede evlatlarımızı teröre şehit verirken birileri kalkıp onlara destek veriyorsa, sakin konuşamam." dedi.

"Üç noktaya dikkat ediyoruz." diyen Bakan Soylu, "Birincisi kararlılık. Bakanlığımızın diğer sorumluluk alanlarında olduğu gibi trafik alanında da, kara yolu trafik güvenliği stratejisi ve eylem planını hazırladık. Bu planda, 2020 yılında trafik kazaları neticesinde ölümleri yüzde 50 oranında azaltmayı kendimize rakamsal hedef olarak belirledik. Dikkat ettiğimiz ikinci nokta, yasal mevzuat adımlarıdır. Okul servis araçlarından, yaya öncelikli trafik anlayışına geçişi sağlayan yasal düzenlemelere, taksilere yönelik talimatları içeren genelgelerden, slalom, abarth eksoz gibi kusurlu hareketleri ceza kapsamına almaya kadar birçok konuda mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirdik. Ve üçüncü nokta olarak da kapasitemizi arttırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Olaylara daha hızlı müdahale etmeleri ve trafik hizmetlerinde kullanılması amacıyla emniyet ve jandarmaya 284 adet araç teslim ettiklerini dile getiren Soylu, "Asayişe yaklaşık olarak ekstra yıllık milli bütçeden aldıklarımızın yanı sıra 60 veya 100 tane de emniyet alıyor. Onun ötesinde bu yaklaşık 750 motosikleti emniyet ve jandarmaya teslim edeceğiz. 250 tanesinin daha siparişleri verildi. Çok yakın zamanda gelecek 1000 yeni motosikletle hakikaten çok önemli bir adımı hep birlikte atmış oluyoruz. Bunların 60 tanesi, daha önce motosikletli ekipleri olmayan jandarma trafik birimlerimizde kullanılacak. Şu noktaya da ayrıca dikkatleri çekmek isterim; motosikletlerden aldığımız verim, normal polis araçlarından aldığımız verimden fazladır. Kişisel bir şey değil, teknik bir sebep." dedi.

Trafik personelinin sayısını arttırmaya ve uzmanlaşmalarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Bakan Soylu, " Önümüzdeki günlerde emniyet teşkilatına 6 bin 600 personel daha katılacak. Bunun bin 500'ünü tekrar trafiğe vereceğiz. Özellikle İstanbul'a 400-500 trafik polisi vereceğiz. Bin 200 bekçiyi İstanbul'da göreve başlattık. Var olan 2 bin 800 bekçimize ek olarak bin 200 bekçi göreve başlamış olacak. Jandarmamızda da 2016 yılında 2 bin 712 olan trafik personeli sayımızı, bugün alımını yaptığımız motosiklet ekipleriyle beraber toplamda yüzde 81'lik artışla 4 bin 918 personele çıkarmış oluyoruz." dedi.

"Vatandaşlarımızın duyarlılığına muhtacız.” diyen Bakan Soylu, "Burada, aramızda küçük kardeşlerimiz var. Biz her arabaya binemeyiz ama arabadaki küçük çocuklarımız belki bu ikazları yapmayı başarabilirler. 'Kırmızı Düdük' kampanyasının çıkış mantığı işte buydu. Hem geleceğin bilinçli yaya ve sürücülerini yetiştirmek hem de araç kullanan anne babalara etkili bir uyarı verebilmek.” diye konuştu.

Bugüne kadar trafik konusunda attıkları küçük büyük her adımdan mutlaka bir netice aldıklarını, bir kazayı önlemiş ve bir can kaybının önüne geçmiş olmayı kazanım olarak gördüklerini belirten Bakan Soylu, “Türkiye'de kazaların en çok yaşandığı ilk 20 noktada aldığımız tedbirlerle, geçmiş bayramlarda bu noktalarda yaşanan ortalama can kaybını yüzde 10'dan yüzde 1'e indirdik. Maket trafik polisi uygulamasında, kullandığımız yerlerdeki kazalarda yüzde 17,5 azalış elde ettik. Otoyollarda ortalama hız koridoru uygulaması ile geçtiğimiz ilk bir yıl verilerine göre, otoyollarda geçen yıla oranla araç yoğunluğu yüzde 26 artmasına rağmen kazalarda yüzde 7, can kayıplarında yüzde 6 azalış elde ettik. Emniyet kemeri takmak, dünyanın sonu değil ama emniyet kemeri takmamak hayatın sonu olabilir. Engelleri vatandaşlarımızın çoğu, maalesef trafik kazaları yüzünden engelli hale geldi. Bazı insanlar emniyet kemeri takınca sıkıldığını söylüyor. Allah göstermesin, herhalde ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkûm olmak kadar sıkıcı değildir." dedi.

“İstanbul ilimizde bugün büyük bir heyecan yaşanıyor.” diyen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ”Trafik motosikleti timlerimize 284 motosikletimiz katılıyor. Motosikletli timlerimiz güçleniyor. Bunların 6’sı jandarmamıza, 40’ı İstanbul Emniyet şubemize olmak üzere yaklaşık 50’ye yakını İstanbul ilimize katılıyor. İstanbul’umuzda, motosikletli tim emniyet bölgemizde 191 tane, bunların yanında 160 tane oto ekibimiz var. İstanbul trafiği düşünülürse 4 milyon 300 bin araç bulunuyor. 6 milyon ehliyetli ve trafik, bizim için büyük sorun. Trafiğin akışkanlığını arttırmak, denetimlerimizi daima 365 gün tüm saatlerde etkin ve verimli yapabilmek için; motosikletli ekiplerimizin sayısını arttırmamız gerekiyor. 191’in üzerinde 40 tane güçlü son teknoloji motorlar katıldı. Bunlarla biz daha hızlı ve etkin olacağımızı düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız kara yolları trafik güvenliği stratejisi ve eylem planını açıkladı. O günden bugüne trafik denetimleri tüm Türkiye’de bir plan ve hedef dâhilinde açıklandı.” dedi.

Vali Yerlikaya, “Dünya Sağlık Örgütü trafik kazalarını önlenebilir küresel halk sağlığı olarak tanımlıyor. 2020 yılında 1 milyon 900 bin insanın trafik kazalarından maalesef öleceği öngörülüyor. Bu yıl 1 milyon 184 bin rakam. Bu yıl araştırmalar gösteriyor ki trafik kazaları, ölüm sebepleri sırasında 9’uncu. 2020 yılında bu rakam 3. sıraya yükseliyor. Bizim hedefimiz; stratejik eylem planıyla ölümlü kazaları yüzde 50 azaltmak. Trafikte sıkışıklık, trafik atmosferi, yol koşulları, iklim koşulları ne kadar zor olursa olsun önlenebilir, kişi iradesinde olan bir iştir bu. Ne yapmamız lazım? Bilinçlenmek. Önce; kendi nefsinizi, eşinizi, çocuklarınızı, dostlarınızı ve hayatı paylaştığımız yakınlarımızı, tanıdığımız tanımadığımız herkesin hayat hakkını önemsemekle başlıyor. İçişleri Bakanlığımız her fırsatta kamu spotları ve bu işin bilinçlendirme kısmıyla ilgili büyük çaba sarf ediyor. Gözümüzün aydınlığı dediğimiz yavrularımız burada, 284 tane okuldan gelen çocuklarımız var. Onlara diyoruz ki kırmızı düdüğü alın. Baktınız ki büyükleriniz hatalı bir iş yapıyor, size kızmaları mümkün değil, size sevgileri büyük. Sizin ikaz edeceğiniz, o düdüğü çalacağınız kesin. Lütfen o düdüğü çalınız diyoruz.” şeklinde konuştu.
“Biz buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz, lütfen canlarımız yanmasın, yolların kralı yok, yolların kuralı var.” diyen Vali Yerlikaya, “Bunu kendi nefsimizde uyguladığımız sürece diğer insanlara karşı da hiçbir zaman sıkıntı olmaz. Sonradan kanunlar ve mahkemeler nezdinde ve her şeyden önemlisi kul hakkı nezdinde bir sıkıntımız olmasın diye düşünüyoruz.” dedi.

Vali Yerlikaya, ”Yeni 0 kilometrede, son teknoloji motorlu trafik timlerimizin bu büyük ordusuna katılan 284 motorumuz hayırlı uğurlu olsun. İstanbul’da çok daha güçlüyüz. Yüzde 26 ölümlü kazalarımız azaldı. Maddi hasarlı kazalarımız ve yaralanmalı kazalarımızda da azalma eğilimi var. Daha güçlü denetim yapmak için saflarımıza katılan 46 motorumuza, motorcuların tabiri ile şu sözü söylüyorum; tekeriniz düz olsun, Allah sizleri kazadan beladan korusun.” diyerek sözlerini tamamladı.

Tören, 284 öğrencinin "Kırmızı Düdük" çalması ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.