TR
19 Nisan 2017 15:53

BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA KATILDI

BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA KATILDI Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı"nın açılışına katıldı.
  • BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA
  • BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA
  • BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA
  • BAKAN ÖZHASEKİ, "5. ULUSLARARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER VE ŞEHİRLER KONGRE VE FUARI"NIN AÇILIŞINA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteklediği, bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuar’nın açılışına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, İtalya Büyükelçisi Luigi Mattıola,  Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolu Judith Slater İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile çok sayıda davetli katıldı.

 “21. yüz yılda insanoğlunun hayatında belki de iki anahtar kelime var. Birisi değişim ikincisi de teknolojidir” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki , “Değişim günümüzde çok hızlı ve çok boyutlu. Akıl almayacak bir hızla değişim yaşanıyor. Hem de birçok alanda yaşanıyor. Kendi özelliğimizden başlayarak kurumsal yapımız, dışarıda karşılaştığımız bütün yapılarda değişim  çok hızlı bir biçimde hayata devam ediyor. Eğer bu değişiklikleri doğru anlayabilirsek, doğru algılayabilirsek bir de zamanında algılayabilirsek ayakta kalıyoruz. Herkesin gerek kendi özelliğiyle ilgili, gerek mesleğiyle ilgili, gerek temsil ettiği kurumla ilgili bu değişimleri çok hızlı bir şekilde gözden geçirmesinde fayda var” dedi.

Bakan Özhaseki, “Dünya nüfusunun artık yüzde 50’ i şehirlerde oturuyor. Türkiye’ye geldiğiniz zaman belediye bölgelerinde oturanları şehirde oturuyor kabul ediyoruz, yüzde 74’ü şu an bu durumda. Gelecek yılın sonuna kadar bu yüzde 75‘e çıkacak ve nüfusumuzda sadece 81 milyon olarak gözükecek. Teknolojik gelişmeler en çok şehirlerde olur. Bütün bunları hızlı bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Bir taraftan da o teknolojinin, değişimin büyükşehirlerde oluşturduğu bir takım dezavantajları ve olumsuzlukları gözden geçirmemiz, asla bunları göz ardı etmememiz icap ediyor. Büyükşehirlerin çevrede oluşturduğu büyük kirlilik, tabiatta oluşturduğu durum, bütün bunlar asla göz ardı edilemeyecek konular. Bu konuda sadece biz değil, bütün dünya dikkatli; birçok uluslararası anlaşmalar yapılıyor. 3 ay kadar önce  195 ülke katıldı. Sevindirici olan şu 90-95 kadar ülke cumhurbaşkanı ve başbakanlar nezdinde temsil edildi. Orada tartıştığımız konu şuydu: Son yüz yıl içerisinde topraktaki ısınma, denizlerdeki seviye arttı. Göç neslini engelleyebilir ve denizlerdeki canlıların hayatına son verebilir. Bu insanoğlu için bile müthiş bir tehlike. Yeşil iklim fonu oluşturalım. 100 milyar dolarlık bir fon oluşturuyor. Sadece bu çevre kirliliğini engelleyebilme  ve önleyebilme adına. Ülke olarak aslında biz çok titiz ve uzun çalışmalar yapıyoruz. Elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

 İstanbul ‘da kültürlerin ve medeniyetlerin buluştuğu kadim şehirde sizleri ağırlamış olmaktan ve  bu güzel toplantının burada yapılıyor olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederek  sözlerine başlayan Vali Şahin, “Bugün 5’incisi yapılan ‘Akıllı Şebekeler ve Şehirler  Kongresi’nin inşallah  daha nice yıllar boyunca İstanbul’da yapılmaya devam edeceğine de  yürekten inanıyorum. Dünya hızlı değişiyor ve gelişiyor. Aynı şekilde ülkemiz dünyanın gelişme hızına ayak uydurabilme hatta ardaki mesafeyi kapatma adına ondan daha hızlı gelişme noktasında elinden gelen çabayı ve gayreti gösteriyor. İstanbul’da da her şehrin bir yenilik, bir yeni yatırım, bir gelişme bizim gündemimizden düşmüyor. Bunun en temel araçlarından birisi de enerji ihtiyacının karşılanmasıdır. Türkiye bu noktada gerçekten son 15 yılda epeyce yatırımlar yaptı ama gelişmesi bugün enerjiye olan ihtiyacını hala azaltmadı daha da arttırıyor.” şeklinde konuştu.

Vali Şahin, “Türkiye ve İstanbul bu enerji yatırımlarına bakarken beklentisi hep şu evet biz bunu sadece yerli kaynaklarla değil, yabancı yatırımcılar ve kaynaklarla da yapmak durumundayız ama istiyoruz ki yapılan yatırımlar Türkiye’de üretilen, inovasyonu yapılmış olan, gerçekleştirilmiş olan  ve Türk malı üretimler olsun istiyoruz. Hiç olmazsa asgari belli bir oranda bunun yerli üretimde yapılması lazım. Aksi takdirde ülke olarak bizim dışa bağımlılığımız devam edecektir. Hiçbir ülke bu noktada sadece dışa bağımlı olarak enerji politikasını sürdüremez. Dolayısıyla bu noktada da biz yabancı yatırımcılarımızı bu güzel ülkede, bu kadar serbest ve rahat yatırım yapılabildiği bir ortamda yatırım ve üretim yapmaya davet ediyoruz” dedi.