TR
09 Şubat 2019 22:37

BAKAN KURUM;“RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİ İÇİN BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN”

BAKAN KURUM;“RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİ İÇİN BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN” İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal’da çöken binanın kurtarma çalışmaları hakkında ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal'da çöken bina ile ilgili yaptığı basın açıklamasında 18 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
  • BAKAN KURUM
  • BAKAN KURUM
  • BAKAN KURUM
  • BAKAN KURUM

Bakan Soylu 74 saattir süren çalışmaların ardından enkazdan 32 vatandaşın çıkarıldığını, bunların 18’inin hayatını kaybettiğini 14’ünün ise yaralı olduğunu belirtti.

Bakan Soylu, bir kişi ile daha temas kurulduğunu, görevlilerin kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Çöken binaya ilişkin adli soruşturmanın devam ettiğini belirten Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun da bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Dün gece oluşan sismik hareketin çalışmaların devam etmesini engelleyecek bir durum teşkil etmediğini söyleyen Bakan Soylu, enkazla ilgili bitirme çalışmalarının süratle devam ettiğini ifade etti.

Süleyman Soylu’dan sonra söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları aktardı:

"Yıkılan binamız kırmızı ile işaretli binamız. Bu alanda 131 bağımsız bölüm var. Mevcut binamızda da 14 konut, 3 ticari ünitemiz var.17 bağımsız bölümümüz var.

Bu adada mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8390 metrekare iken fiili inşaat alanı bunun çok daha üzerinde. Bu detayları bina bina vereceğiz.

Ruhsatın projesinin haricinde katlar ve ilave alanlar mevcut.
Bu alanın etrafındaki 10 binayı güvenlik gerekçesiyle boşalttık. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde iç işleri bakanlığımızla koordineli bir şekilde süreci yürütüyoruz. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak; aldığımız numuneler sonucunda bu binamız normalde zemin artı 5 kat ruhsatlı projesi.
Ancak yerinde zemin artı 7 kat olarak yapılmış. Kullanılan beton; C3 - C10 arasında beton kalitesi çıkıyor.

Şu an bu binanın yeniden yapımındaki beton sınıfının C30 olması gerekiyor. Ve aldığımız; gözle de görülen beton sınıfını incelediğimizde; deniz kumuyla yapılmış ve içinde deniz kabuklarının olduğu, nervürlü demirin kullanılmadığı bir statik durumu söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik-çekme dayanımı oldukça düşük bir binamız.”

“RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİ İÇİN BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN”

Bölgedeki riskli yapı anlamında hem bölgedeki 10 binayı hem de bölgedeki bütün binaların risk durumunu tespit etmeye başladıklarını aktaran Bakan Kurum; “Şuradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız riskli binaların tespitini yapmak istiyorsa, bakanlığımız ücretsiz hızlı şekilde yapacak.

Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de ilgili bakanlıklarımız hep birlikte bu süreci yöneteceğiz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Basın toplantısı soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.